PAŽINKIME LIETUVĄ ŽEMAITIŠKAI

2024-06-19
Lina Činčiuvienė
image

 Birželio 15–16 dienomis II C klasės mokiniai kartu su tėveliais ir auklėtoja vyko į pažintinę kelionę. Pirmoji stotelė – Šaltojo karo muziejus. Tai vienintelė Europoje ekspozicija, įrengta viename pirmųjų Sovietų Sąjungos požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse. Muziejaus istorinė ekspozicija pasakoja apie penkis dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą – vieną garsiausių bei pavojingiausių karinių konfliktų istorijoje.

      Kita stotelė – Šatrijos Raganos muziejus. Marija Pečkauskaitė (Šatrijos Ragana) – garsi lietuvių rašytoja. Židikuose ji praleido 15 savo gyvenimo metų, iki pat mirties, čia parašė brandžiausius savo kūrinius. M. Pečkauskaitė ne tik papildė lietuvių klasikos kūrinių lobyną, bet ir paliko žymų pėdsaką Židikų miestelio bendruomenėje savo labdaringa veikla – įsteigė lietuvišką mokyklą, ligoninę, senelių prieglaudą. Rašytojos memorialiniame muziejuje eksponuojami asmeniniai daiktai, šeimos nuotraukos, dokumentai. Židikų kapinėse aplankėme rašytojos kapą. Mokinius sudomino ne tik  istoriniai, biografiniai faktai, bet ir gidės autentiška žemaitiška tarmė.

     Pavakaroję Vilošių sodyboje kitos dienos rytą vykome į  kelionę po Marso kanjonus Naujojoje Akmenėje. „Marso kanjonai“ – taip dažnai vadinami Naujojoje Akmenėje esantys ir iki šiol veikiantys karjerai. Čia jau daugelį dešimtmečių yra kasamos naudingos iškasenos. Statūs ir įspūdingi, beveik 40 metrų aukščio skardžiai, didesnių ir mažesnių akmenų krūvos, galinga kasimo technika – viskas atsiskleidė mums prieš akis dalyvaujant pėsčiųjų žygyje. Vaizdai buvo ypatingi ir prašėsi fotografuojami.

Pavargę, bet kupini įspūdžių grįžome namo priėję prie bendros išvados – gražu ir smagu keliauti po Lietuvą.